16.12.2023 75-lecie OSP

Aktualności 2023

W minioną sobotę 16-grudnia 2023 roku odbyły się oficjalne obchody 75-lecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej Poznań-Głuszyna.

75-lecie OSP Poznań-Głuszyna przypadło w wyjątkowym 2023 roku – roku ustanowionym przez Sejm RP, Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego pochodzącego z poznańskiej Głuszyny. Wczorajsze uroczystości rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele parafialnym pw. Świętego Jakuba Apostoła – Poznań-Głuszyna, którą odprawił ks. proboszcz Jan Ciesiółka. Następnie wszyscy znamienici goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, mieli okazję wysłuchania wyjątkowego koncertu organowego wraz z występem solistów operowych. Jest to nie lada atrakcja, gdyż 140-letnie organy znajdujące się w naszym kościele, są drugimi zainstalowanymi w całej Polsce i stanowią olbrzymią wartość historyczną. Ostatnią częścią obchodów, była wystawa historycznego i obecnego wyposażenia naszej jednostki zorganizowana w zabytkowej stodole bamberskiej, która w latach 2016-2017, na czas budowy naszej obecnej remizy, była tymczasowym domem OSP Poznań-Głuszyna. Była też naszym ,,domem’’ we wczorajszym, tak ważnym dla nas dniu. W czasie naszego świętowania, nasze codzienne 4 ściany stały się magazynem i miejscem pracy wolontariuszy Szlachetnej Paczki, podczas tegorocznego Weekendu Cudów. Uroczystości w stodole uświetniła też wystawa prac studentów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego pt. ,,Bezpieczeństwo w domu. Gaśnica.’’ Nie zabrakło też przemówień naszych gości, Prezesa naszej jednostki druha Piotra Skarżyńskiego oraz, okolicznościowych prezentów wręczonych naszej jednostce. Całość zakończył wspólny poczęstunek.

Ochotnicza Straż Pożarna Poznań-Głuszyna została założona w 1948 roku. Początkowo na wyposażeniu znajdowała się sikawka konna z niemiecką motopompą. W kolejnych latach na wyposażeniu pojawia się samochód marki Star z zabudową pożarniczą, a w 1974 roku kolejny samochód pożarniczy marki Żuk. Od tego czasu, w naszej 75-letniej historii, nie brakowało momentów historycznych tj. włączenie w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (2015 rok), dzięki otwartości władz Miasta Poznania i rozumieniu naszych potrzeb, w 2017 roku następuje otwarcie naszej nowej, szytej na miarę remizy. Rok później (2018 rok) w nowej remizie, pojawia się fabrycznie nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Dwa lata później (2019 rok) dzięki staraniom naszych byłych i obecnych druhów, funkcjonującej w tym czasie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, a przede wszystkim dzięki mieszkańcom Miasta Poznania, OSP Poznań-Głuszyna wygrywa Poznański Budżet Obywatelski – dzięki temu, w ciągu dwóch następnych lat do jednostki trafia kilkadziesiąt kompletów nowych ubrań specjalnych dla naszych ratowników, ale też hełmy wraz z pozostałymi środkami ochrony indywidualnej i fabrycznie nowy lekki samochód ratownictwa technicznego z funkcją ratownictwa wodnego. W tym czasie nie brakowało też trudnych i szczęśliwych chwil, porażek i sukcesów, wyjazdów do zdarzeń błahych, ale też tych bardzo poważnych. Działań podejmowanych lokalnie, ale też tych podejmowanych na drugim końcu naszego kraju – w 2022 roku nasi strażacy kilkukrotnie wyjeżdżali na granicę polsko-ukraińską, gdzie prowadzili swoje działania i przekazywali sprzęt i środki zebrane przez mieszkańców Głuszyny, miasta Poznania, okolicznych gmin oraz zaprzyjaźnione firmy i organizacje.

Przyszłe lata naszej jednostki, to przede wszystkim niezmienne stanie na straży bezpieczeństwa mieszkańców naszego miasta (w szczególności poznańskiej Głuszyny) oraz ościennych gmin, dalszy rozwój OSP wraz z jej dostosowywaniem do pojawiających się nowych zagrożeń, z którymi Straż Pożarna zmaga się i będzie zmagać w swoich codziennych działaniach. Podnoszenie poziomu bezpieczeństwa naszych strażaków-ratowników poprzez szkolenia i zakup nowego wyposażenia, działanie na rzec społeczności lokalnej ze szczególnym naciskiem na profilaktykę bezpieczeństwa. Nie zabraknie też zapewne następne historyczne wydarzeń, które przejdą do historii OSP Poznań-Głuszyna i o których wspomnieć będzie można przy kolejnych jubileuszach.

Nasze 75-lecie to także okazja do niezliczonych podziękowań. Podziękowań dla władz centralnych i samorządowych, które ponad podziałami politycznymi wspierają nas i zarazem bezpieczeństwo osób, o których bezpieczeństwo codziennie dbamy. Dzięki którym OSP Poznań-Głuszyna rozwija się, zwiększa swoje wyposażenie i potencjał bojowy. Podziękowań dla wszystkich wydziałów i komórek Urzędu Miasta Poznania za codzienną współpracę. Podziękowania dla rady osiedla Poznań-Głuszyna, która wspiera nas w działaniach na każdym możliwym kroku, z którą mamy przyjemność współorganizować wiele przedsięwzięć lokalnych. Podziękowań dla Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej PSP w Poznaniu wraz z ich kierownictwem i wszystkimi funkcjonariuszami oraz pracownikami, z którymi na przestrzeni wszystkich lat działalności przyszło nam współpracować. Podziękowań dla kolegów z Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz wszystkich pozostałych służb i formacji mundurowych (w tym także tych miejskich), z którymi ramie w ramie realizujemy swoje codzienne zadania. Podziękowań dla Związku Ochotniczych Straży Pożarnych na szczeblu miejskim, gminnym, wojewódzkim oraz krajowym za wsparcie funkcjonowania. Podziękowań dla zaprzyjaźnionych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych za współdziałanie. Podziękowań dla organizacji, fundacji i stowarzyszeń non-profit, z którymi współpracujemy i realizujemy wiele projektów. Podziękowań dla osób nam sprzyjających, ale także tych, których konstruktywna krytyka pozwala na wyciąganie wniosków, poprawianie błędów i dalszy rozwój. Podziękowań dla wszystkich naszych byłych i obecnych druhen i druhów, dzięki którym Ochotnicza Straż Pożarna Poznań-Głuszyna by nie istniała, nie rozwijała się i przede wszystkim nie mogła funkcjonować. Podziękowań dla naszych – członków OSP rodzin, które wspierają nas na każdym możliwym kroku i wykazują niejednokrotnie olbrzymią cierpliwość, kiedy wyjazd do kolejnych działań ratowniczych lub zaplanowane czynności przerywają wspólnie spędzany czas. Podziękowań dla całej naszej społeczności lokalnej i mieszkańców Poznania za dobre słowo, uśmiech, (nie)zwykłe słowa dziękuje/my wypowiadane po zakończeniu działań i udział w uroczystościach naszego 75-lecia.

Szanowni Państwo, to dzięki Wam ,,…zapiera dech, że jest coś, a nie nic… że obok Ciebie jest ktoś i że mogło być nic, a jest wszystko’’ (~ zespół Kwiat Jabłoni).

Jeszcze raz serdecznie dziękując oraz łącząc wyrazy szacunku,
Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej Poznań-Głuszyna.

Materiał zdjęciowy OSP Poznań-Głuszyna