27.01.2024 – Ćwiczenia z ratownictwa technicznego

Ćwiczenia 2024 Główna - nowe

W minioną sobotę w naszej jednostce odbył się kolejne ćwiczenia wewnętrzne  – samodoskonalenie naszych strażaków-ratowników. Tym razem obejmowały one ratownictwo techniczne na poziomie podstawowym.

W pierwszej kolejności omówiono podstawowe zasady organizacji działań ratowniczych na miejscu wypadków komunikacyjnych oraz przedstawiono sprzęt i metody stabilizacji samochodów osobowych, narzędzia hydrauliczne oraz sprzęt pomocniczy. Omówiono także dobre oraz złe praktyki w ratownictwie technicznym.

W części praktycznej zrealizowano m. in. dwa scenariusze działań przy zdarzeniu z udziałem pojazdu osobowego. W pierwszym przećwiczono tzw. tunelowanie wraz ze wstępnym zaopatrzeniem oraz końcową ewakuacją osoby poszkodowanej, w przypadku kiedy pojazd znajduje się w położeniu bocznym, z ograniczonym dla ratowników dostępem od strony jego dachu. W drugim ćwiczono wykonywanie dostępu do osób poszkodowanych z dowolnej strony samochodu, z wykorzystaniem narzędzi hydraulicznych. W tym przypadku szczególny nacisk położono na metody wykonania dostępu oraz zapoznanie się ze specyfiką pracy przy posiadanych narzędziach hydraulicznych.  

Dla części naszych druhów, były to pierwsze tego typu ćwiczenia po niedawno zakończonym kursie podstawowym. Kolejne ćwiczenia, już w lutym.

Materiał zdjęciowy: OSP Poznań – Głuszyna