Wspólne ćwiczenia z ratownictwa technicznego OSP Poznań-Głuszna i OSP Puszczykowo

Ćwiczenia 2017

W sobotę 15.07.2017 od samego rana wraz z koleżankami i kolegami z Puszczykowa szkoliliśmy się i doskonaliliśmy swoje umiejętności z zakresu ratownictwa technicznego.

Punktualnie o godzinie 8 rozpoczęliśmy część teoretyczną, którą podobnie jak część praktyczną, prowadził Mirosław Grzeszczak – strażak, instruktor CFBT, ale przede wszystkim człowiek z ogromną wiedzą i zapałem do jej przekazania. Podczas teorii poruszone zostały zagadnienia technik ratownictwa technicznego w odniesieniu do nowych konstrukcji pojazdów (na podstawie prezentacji Bartosza Klicha). Omówione zostały zagadnienia związane z ewolucją w konstrukcjach pojazdu, konstrukcją nowoczesnych pojazdów oraz pułapkami, które mogą przeszkodzić ratownikom w trakcie prowadzenia działań.

Następnie po godzinie 9 udaliśmy do miejscowości Szczytniki, gdzie dzięki uprzejmości jezdnej z firm pomocy drogowej mieliśmy okazję przećwiczyć zdobytą w teorii wiedzę. Podczas części praktycznej poruszyliśmy tematy związane ze sprzętem hydraulicznych, sprzętem do stabilizacji pojazdu, stabilizacją samego pojazdu, wykonywaniem dostępu do osób poszkodowanych, wykonywaniem przestrzeni do pracy narzędziami hydraulicznymi, trzymaniem i posługiwaniem się hydrauliką oraz technikami ,,otwierania” pojazdu od różnych jego stron.

Całe szkolenie zostało podsumowane na terenie naszej remizy, gdzie obie jednostki wyraziły ogromne wyrazy uznania dla prowadzącego szkolenie Mirosława za przekazaną bardzo użyteczną wiedzę. Jak wspólnie uznaliśmy, omówione i przećwiczone przykłady w sobotę, to dopiero wierzchołek góry ratownictwa technicznego. W przyszłości z pewnością zorganizowane zostaną kolejne części szkolenia, podczas których poruszone zostaną kolejne zagadnienia.

Materiał: Łukasz Jachimowicz