18.06.2019 Wypadek tramwaju – ćwiczenia zgrywające

Ćwiczenia 2019

We wtorek 18.06.2019 r., kilka minut po godzinie 19, nasza jednostka dostała wezwanie do wypadku tramwaju i samochodu osobowego na ulicy Hetmańskiej, pomiędzy Rondem Starołęka, a Rondem Żegrze. Z treści zgłoszenia wynikało, że jest wiele osób rannych oraz w tramwaju znajdują się osoby uzbrojone w broń palną maszynową. Brzmi groźnie, ale po dojeździe na miejsce zdarzenia, okazało się, że to tylko scenariusz ćwiczeń zgrywających. Na miejsce udaliśmy się dwoma zastępami, 339[P]41 i 339[P]42. Ze względu na uzbrojone osoby znajdujące się w tramwaju oraz jego sąsiedztwie, obecne na miejscu zdarzenia jednostki, dostały rozkaz nie zbliżania się do pojazdu szynowego, do czasu, aż miejsce zostanie zabezpieczone przez Policję. Zatrzymaniem uzbrojonych osób zajęli się funkcjonariusze Grupy Realizacyjnej Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Zabezpieczeniem miejsca zdarzenia funkcjonariusze Nieetatowego Oddziału Prewencji Policji oraz WRD KMP Poznań.

Po godzinie od rozpoczęcia ćwiczeń, dowodzący działaniami Policji przekazał informacje o braku zagrożeń, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz zatrzymaniu napastników. Wszystkie jednostki ochrony przeciwpożarowej ruszyły do niesienia pomocy osobom poszkodowanym. Ze względu na dużą ilość osób rannych trzeba było wprowadzić segregację medyczną tzw. Triage. Ponadto czekało na nas kilka zadań między innymi:
– zabezpieczenie miejsca zdarzenia oraz utworzenie punktu medycznego,
– dotarcie i ewakuacja osób zakleszczonych w samochodzie,
– dotarcie i ewakuacja uwięzionego motorniczego,
– udzielenie KPP osobom poszkodowanym.

Ćwiczenia przebiegały w pełnym skupieniu oraz dużym zaangażowaniu wszystkich osób biorących w nich udział, aby jak najbardziej odzwierciedlić prawdziwe warunki panujące w zdarzeniu masowym. Ranni zostali przetransportowani do szpitali. W wyniku zdarzenia śmierć poniosły 4 osoby.

Na miejscu między innymi:
– SA PSP w Poznaniu
– JRG 1
– JRG 2 wraz z przyczepą ratownictwa medycznego
– JRG 6
– JRG 7
– KM PSP Poznań
– Zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Poznaniu – Kierujący Działaniem Ratowniczym
– OSP Poznań – Głuszyna
– OSP Poznań – Krzesiny
– OSP Luboń
– WSPR Poznań
– Zakładowa Służba Ratownicza MPK
– Nadzór Ruchu MPK
– Pogotowie Sieciowe MPK
– Pogotowie Torowe MPK
– Komenda Miejska Policji w Poznaniu
– Grupa Realizacyjna Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Materiał zdjęciowy: Łukasz Jachimowicz