Owady błonkoskrzydłe

Prewencja

Zbliża się okres letni, w którym to nasila się obecność owadów błonkoskrzydłych między innymi: pszczół, os, szerszeni, trzmieli. Jednostki zarówno Państwowej Straży Pożarnej jak i Ochotniczej Straży Pożarnej podejmują działania ratownicze w przypadku stwierdzenia zagrożenia życia lub zdrowia, zgodnie z obowiązującymi procedurami działań ratowniczych w takich przypadkach. W przypadku stwierdzenia zagrożenia życia lub zdrowia, jednostki podejmujące działania ratownicze ewakuują znajdujących się w pobliżu ludzi, odgradzają teren akcji, w bezpieczny sposób starają się zabezpieczyć gniazdo i przenieść go w inne miejsce, z dala od ludzi  na przykład wypuścić do lasu. W przypadku zebrania gniazda pszczół, pszczoły przekazuje się do pszczelarza. Jeżeli nie ma zagrożenia życia lub zdrowia, należy zadzwonić po służby zajmujące się usuwaniem owadów błonkoskrzydłych.

Przypominamy, że Straż Pożarna usuwa gniazda tylko w przypadku stwierdzenia zagrożenia życia lub zdrowia, w przeciwnym wypadku działania strażaków będą ograniczały się do ogrodzenia niebezpiecznego miejsca, ewakuacji osób znajdujących się w pobliżu oraz przekazania miejsca zdarzenia właścicielowi lub zarządcy terenu, z zaleceniem likwidacji zagrożenia przez firmę specjalizującą się w usuwaniu gniazd oraz owadów błonkoskrzydłych.

Co należy zrobić, gdy natkniemy się na gniazdo albo rój?

Przede wszystkim nie należy wykonywać gwałtownych ruchów, które mogą jeszcze bardziej rozdrażnić owady. Należy się powoli oddalić i schować w zacienionym miejscu. Jeżeli dojdzie do ataku, należy zasłonić rękami, ubraniem głowę oraz twarz. W żadnym wypadku nie należy wymachiwać rękami w celu odgonienia owadów! W przypadku wplątania się owada we włosy, nie należy go chwytać palcami, możemy zostać przez niego użądleni, w takim przypadku najlepiej jest rozczesać włosy grzebieniem. Pamiętajmy, że spryskanie owadów wodą, środkiem owadobójczym, może spowodować nasilenie się agresji wśród owadów. Osa potrafi użądlić więcej niż jeden raz.

A co jeżeli zostaliśmy użądleni?

Należy taką osobę położyć w zacienionym miejscu. Jeżeli żądło zostało w skórze, trzeba je powoli wyciągnąć palcami (uważając, aby jad nie przedostał się na nasze ciało) lub jeżeli to możliwe pęsetą. Dobrze jest odkazić i schłodzić miejsce użądlenia. Możemy takiej osobie podać do wypicia rozpuszczone wapno. W przypadku reakcji na użądlenie należy wezwać pogotowie ratunkowe. Gdy chory jest w stanie wstrząsu, może stracić przytomność, a jego oddech staje się przerywany – należy zastosować wtedy sztuczne oddychanie, tak jak przy reanimacji.

Jak ustrzec się przed użądleniem?

Patrzmy pod nogi chodząc boso na plaży, ogrodzie.

Spożywając napoje, jedzenie zwracajmy uwagę na to, czy owad nie siedzi na naszym produkcie.

Nie należy usuwać gniazd na własną rękę.

Nigdy nie niszcz gniazd owadów, taka „zabawa” może okazać się bardzo niebezpieczna.

Pamiętaj, że pot, silny zapach perfum, alkohol mogą wywołać agresję u pszczół.

1. Osa

2. Pszczoła

3. Szerszeń

4. Trzmiel